מכרזים פומביים

מכרזים פומביים

מכרזים פומבייםמכרז הוא הליך מאורגן בו פונים לקבלת הצעות לביצוע מיזם מסוים, לאספקת מוצר או שירות מסוים, לרכישת נכס או לקבלת משרה. מדובר למעשה בתחרות מאורגנת בין המשתתפים השונים עד לבחירת ההצעה המתאימה ביותר. מכרזים פומביים הם מכרזים שמתפרסמים באופן פומבי לכלל הציבור הרלוונטי למכרז. על מכרזים פומביים נרחיב במאמר הבא. 

 

מהם מכרזים פומביים?

כפי שציינו, מכרז הוא הליך מאורגן לקבלת הצעות, על בסיס תחרות חופשית. המכרז יכלול תנאים ודרישות וההצעות שיוגשו צריכות לעמוד בתנאים אלו. לאחר פרסום המכרז יתקבלו הצעות פוטנציאליות מתאימות בהתאם לדרישות המכרז. בבחירת ההצעה הזוכה, ייכרת חוזה בין המציעים לבין עורך המכרז. החוזה הוא חוזה פורמלי המושתת על קשר חוזי קיים. 

אז מהם מכרזים פומביים?

מכרזים פומביים, הם מכרזים שמתפרסמים באופן פומבי. כלומר, המכרז מתפרסם באמצעי התקשורת ובאינטרנט ופונה לכלל הציבור הרלוונטי לאותה התקשרות. מכרזים פומביים מתבצעים על ידי גופים ציבוריים, משרדי ממשלה, תאגידים, חברות ממשלתיות, קופות חולים וגופים נוספים. בפרסום מכרזים פומביים יש לקבוע תנאי סף למכרז. כל הצעה שתוגש ולא תעמוד בתנאי הסף שנקבעו תיפסל ולא תוכל לזכות במכרז. לאחר הגשת ההצעות המתאימות, עורך המכרז יחליט על ההצעה הזוכה. במכרזים יש לפרסם את ההצעה הזוכה. כך ניתן לאפשר למפסידים במכרז לעיין בהצעה הזוכה ולראות מדוע זכתה. 

 

היתרונות במכרזים פומביים

מכרזים פומביים הם מכרזים שמתפרסמים לכלל הציבור הרלוונטי. כך מתקבלות מגוון הצעות פוטנציאליות לדרישות המכרז. על ידי פרסום מכרזים פומביים ניתן להנות ממגוון יתרונות- 

 • יעילות כלכלית- כאשר עורכים מכרזים בוחרים בהצעה המתאימה ביותר מבחינות שונות. אחד השיקולים לבחירת ההצעה הזוכה הוא גם שיקול כלכלי. כך ניתן לחסוך עלויות ולהנות מיעילות כלכלית. 
 • הזדמנות שווה- מכרזים שמתפרסמים לציבור. כך ניתן לאפשר לכל מי שרוצה להגיש הצעה מתאימה למכרז ולמעשה לקבל הזדמנות שווה לזכות. 
 • מניעת העסקת קרובים- כאשר מפרסמים מכרזים מאפשרים למגוון רחב של מציעים להגיש הצעות מתאימות. את ההצעה הזוכה יש לפרסם. כך למעשה ניתן לצמצם מקרי שחיתויות ולמנוע העסקה של קרובים או מקורבים. 

 

טיפים חשובים להגשת הצעה למכרזים פומביים

במידה שאתם רוצים להגיש הצעה למכרז פומבי שהתפרסם, חשוב מאוד לעשות זאת נכון. על ידי הגשה נכונה אתם מגדילים את הסיכוי שלכם לזכות במכרז ולכן ריכזנו לכם מספר טיפים חשובים להגשת הצעה למכרזים פומביים- 

 • כתיבה נכונה

הטיפ הראשון להגשת הצעה באופן נכון הוא כתיבה נכונה. כאשר אתם כותבים את ההצעה נכון אתם יכולים ליצור רושם ראשוני חיובי אצל עורך המכרז. חשוב להציג את עצמכם נכון ולהתנסח בצורה מתאימה. כמו כן, חשוב להשתמש במונחים ובטרמינולוגיה זהה למה שנכתב במכרז. 

 • תוכן

הטיפ השני החשוב להגשת הצעה בצורה מתאימה הוא הקפדה על התוכן של ההצעה. חשוב מאוד שהתכנים שנכללים בהצעה המוגשת יהיו רלוונטיים למכרז. שימו לב שאתם מצרפים את כל המסמכים החשובים להצעה בהם גם רישיונות בתוקף. כמו כן חשוב מאוד לשים לב שאתם חותמים על כל המסמכים הרלוונטיים. בנוסף, יש לצרף פרופיל קצר של מגיש ההצעה בו תכללו את היכולות והיתרונות שלו. הגדילו ראש והציגו ניסיון ויכולות בולטים, גם מעבר לנדרש במכרז. כך ניתן להבליט את מגיש ההצעה. כמו כן יש לצרף המלצות. חשוב לצרף את הפרטים של הממליצים ואף פרטי התקשרות איתם על מנת שעורך המכרז יוכל ליצור איתם קשר ולדבר אודות העסק.

 • נראות ההגשה

חשוב מאוד להקפיד על הנראות של ההצעה יש להגיש הצעה מסודרת, אסתטית וברורה שלא יהיה קשה לפענח מה כתוב בה. ההמלצה היא להגיש הצעה כרוכה ומסודרת ככל הניתן. 

 • דיוק

בהגשת ההצעה למכרז חשוב מאוד לשמור על דיוק. יש למלא את ההצעה באופן מדויק ככל הניתן תוך שמירה על ההנחיות של המכרז. עברו על מפרטי השירותים בדקדקנות ותנו תשומת לב רבה למילוי ההצעה. מומלץ לתת לעמית לעבור על ההצעה לפני ההגשה על מנת שיוכל לאתר בעיות ולאשר שההצעה תקינה. ככל שההצעה תהיה יותר מדויקת וברורה כך הסיכויים לזכות יעלו. 

 • עמדו בזמנים

לבסוף, הטיפ האחרון הוא לעמוד בזמנים של הגשת ההצעה. אחד מתנאי הסף של המכרזים הוא להגיש את ההצעות בזמן. לכן, גם אם תמלאו הצעה מדויקת, איכותית, ברורה ומתאימה אם תגישו אותה לאחר המועד האחרון היא תיפסל. אז עמדו בזמנים והגישו את ההצעה בזמן הנדרש. 

שמירה על הליך תקין במכרזים פומביים

אחד הדברים החשובים במכרזים ובמכרזים בכלל הוא שמירה על הליך תקין. כאשר שומרים על הליך תקין מאפשרים תחרות הוגנת ושומרים על טוהר המידות. לשמירה על הליך תקין במכרזים פומביים יש לשמור על המאפיינים האתיים ועל תקינות המכרז. 

הליך תקין במכרזים יישמר כאשר עורך המכרז ומגישי ההצעות יישמרו על מספר מאפיינים:

 • בדיקת התאמה- אחד המאפיינים הראשונים שיש לשמור על מנת לאפשר הליך תקין הוא בדיקת התאמה. חשוב לבדוק את ההתאמה של הספק או הקבלן הרשום בהתאם לדרישות המכרז. במידה שיש התאמה יש צורך להוכיח את ההתאמה לתנאים השונים שנקבעו. 
 • אישורים- הליך תקין מצריכה הדפסת אישורים של רואה  חשבון. חשוב מאוד להדפיס את האישורים הנדרשים על גבי נייר לוגו של רואה החשבון באופן מסודר וברור. 
 • אין לתאם הצעות מחיר- חל איסור על מגישי ההצעות השונים לתאם הצעות מחיר על מנת לאפשר תחרות הוגנת. 
 • עיון בטפסי המכרז- שמירת הליך תקין במכרזים פומביים כוללת את הזכות של המגישים לעיין בטפסי המכרז באופן תמידי על מנת להבהיר התאמה לעיסוק. 
 • תוצאות המכרז- כפי שציינו, במכרזים חלה חובה על פרסום ההצעה הזוכה. כלומר, חלה חובה על מפרסם המכרז לדווח למשתתפים על התוצאות של המכרז ולאפשר עיון בהצעה הזוכה. 

אז מה היה לנו בכתבה:

Top tenders

top tenders הינו אתר מוביל לפרסום מכרזים ברשת. הזדמנויות עסקיות הן כלי חשוב וקריטי להמשך פעילות העסק, האתר שלנו פותח במיוחד בשביל זה בצורה חדשנית וייחודית בעזרת הכלים המתקדמים ביותר.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
ביטוח נהג צעיר ליום אחד
ניווט בעולם של ביטוח נהג צעיר ליום אחד

לנהגים צעירים, הצורך בביטוח רכב זמני ליממה בלבד יכול להתעורר מסיבות שונות כמו השאלת רכב, נסיעת מבחן ברכב או יציאה לטיול קצר. בעוד שפוליסות ביטוח רכב מסורתיות לא תמיד נותנות מענה לצרכים לטווח קצר, ביטוח נהג צעיר ליום אחד מציע פתרון גמיש ונוח לכיסוי זמני.

לקריאת המאמר »
פלאפון עסק
עשה מהפכה בעסק שלך עם בניית בוטים המדריך האולטימטיבי

בניית בוטים מחוללת מהפכה באופן שבו עסקים מתקשרים עם לקוחות. כלים אלה המופעלים על ידי AI יכולים לייעל תהליכים, לשפר את היעילות ולשפר את חווית הלקוח. על ידי הטמעת בוטים באסטרטגיה העסקית שלך, אתה יכול להישאר לפני המתחרים ולהניע צמיחה.

לקריאת המאמר »
איטום גגות
האם איטום גגות מכוסה בפוליסת ביטוח הדירה? היכרות עם הפרטים הקטנים

בעת רכישת דירה חדשה או קיימת, רוב הרוכשים מקפידים לברר לעומק את פוליסת ביטוח הדירה ואת הכיסויים השונים שהיא כוללת. אחד הנושאים החשובים הוא כיסוי לנזקי גג וצורך פוטנציאלי בשיפוץ איטום הגג. אך האם איטום גגות באמת מכוסה במסגרת פוליסת ביטוח הדירה הממוצעת? פרטים קטנים עלולים להכריע.

לקריאת המאמר »