מכרזים פרטיים

מכרזים פרטיים

מכרזים פרטייםמכרזים פרטיים הם מכרזים שמוגשים על ידי גופים פרטיים. החובה שחלה על מכרזים ציבוריים לא חלה על מכרזים פרטיים וההתנהלות בהם היא שונה. מהם מכרזים פרטיים ומה ההבדל בין מכרזים פרטיים למכרזים ציבוריים? המאמר הבא הוא בשבילכם. 

 

מהו מכרז?

לפני שנסביר על מכרזים פרטיים נסביר מהו מכרז בכלל. מכרז הוא למעשה הזמנה מאורגנת לקראת תחרות בנוגע לביצוע מיזם מסוים, לאספקת מוצר או שירות מסוים, לרכישת נכס או לקבלת משרה. התחרות תתבצע בהתאם לכללים קבועים, מחייבים וידועים מראש לקראת כריתת חוזה עם עורך המכרז. כמו כן, המכרז יכלול תנאים שההצעות שיוגשו צריכות לעמוד בהם. כלומר, עורך המכרז פונה לציבור הרלוונטי לאותה התקשרות במטרה לקבל הצעות פוטנציאליות מתאימות. עורך המכרז שיקבל את כל ההצעות שהוגשו, יבחר את ההצעה המתאימה לו ביותר בהתאם לדרישות המכרז ולתנאים שנקבעו במכרז. לאחר שעורך המכרז יבחר את ההצעה הזוכה הוא יכרות עם המציע חוזה. החוזה הוא חוזה פורמלי המושתת על קשר חוזי קיים. 

מהם מכרזים פרטיים?

מכרזים פרטיים הם מכרזים שמתפרסמים על ידי גופים פרטיים ולא ציבוריים. כלומר, הגופים הפרטיים לא מחויבים לפרסם מכרז לכל הציבור אלא למי שיבחרו ולבחור את ההצעה שנראית להם כהצעה הטובה ביותר בהתאם לדרישות ולצרכים שלהם. גם אם ההצעה שנבחרה לא עמדה בכל התנאים של המכרז היא תוכל להיבחר. יש לקחת בחשבון שעורך המכרז יוכל לשנות את תנאי המכרז ואת הבחירות שלו בכל זמן שיבחר. לאחר בחירת ההצעה הזוכה, הגוף שערך את המכרז לא יהיה מחויב לפרסם את ההצעה שנבחרה.

 

מה ההבדל בין מכרזים פרטיים למכרזים ציבוריים?

כפי שהבנו, מכרזים פרטיים הם מכרזים שמוגשים על ידי גופים פרטיים והם לא מחויבים לנהוג באותו אופן כמו מכרזים ציבוריים. אז מה ההבדל בין מכרזים פרטיים לציבוריים? מכרזים ציבוריים הם מכרזים שמתפרסמים באופן ציבורי ופונים לכלל הציבור הרלוונטי לאותה ההתקשרות. המכרזים הציבוריים מתפרסמים באמצעי התקשורת השונים ובאינטרנט על ידי גופים ציבוריים שונים כמו משרדי ממשלה, תאגידים, קופות חולים ועוד. המכרזים הציבוריים יכללו תנאי סף ברורים וכל הצעה שלא תעמוד בתנאים הללו, תיפסל ולא תוכל להיבחר כהצעה זוכה. כמו כן, לאחר בחירת ההצעה הזוכה, הגוף שפרסם את המכרז יהיה מחויב לפרסם את ההצעה הזוכה. על ידי פרסום ההצעה הזוכה המפסידים יוכלו לעיין בהצעה הזוכה ולראות כיצד עמדה בדרישות של המכרז ומדוע ניצחה. 

כלומר, מכרזים פרטיים הם שכל הצעה בהם תילקח בערבון מוגבל כלפי המציע. פעמים רבות אנשים מתלבטים אם בכלל להגיש הצעה במכרזים פרטיים מאחר שניתן רק לקוות שהגוף שעורך את המכרז ינהג באופן הוגן ויציע הזדמנות שווה לכולם. 

 

שמירה על הליך תקין במכרזים פרטיים

כפי שציינו, מכרזים פרטיים לא מחויבים לכללים להם מחויבים בעריכת מכרז פומבי. מהסיבה הזו ניתן רק לקוות שעורך המכרז לא יעסיק מקורבים, ינהג באופן הוגן ויעניק הזדמנות שווה לכולם. על מנת לשמור על הליך תקין במכרזים פרטיים ובמכרזים בכלל יש לשמור על מספר מאפיינים אתיים חשובים. ריכזנו לכם את המאפיינים הללו- 

 • בדיקת התאמה- על מנת לאפשר הליך תקין בעריכת מכרזים חשוב מאוד לבדוק את ההתאמה של ההצעות שהוגשו למכרז. יש לבדוק האם הספק או הקבלן מתאימים בהתאם לתנאי המכרז שנקבעו.
 • אישורים- על מנת לשמור על הליך תקין במכרזים חשוב להדפיס אישורים של רואה חשבון. יש להדפיס את האישורים על נייר לוגו של רואה החשבון באופן מסודר וברור. 
 • אין לתאם הצעות מחיר- אסור למגישי ההצעות למכרז לתאם הצעות מחיר. תיאום הצעות מחיר ימנע עריכת תחרות הוגנת בין המציעים. 
 • עיון בטפסי המכרז- על מנת לשמור על הליך תקין יש לאפשר עיון בטפסי המכרז באופן תמידי. כך ניתן להבהיר התאמה לעיסוק. 
 • תוצאות המכרז- אמנם במכרזים אין חובה לפרסם את תוצאות המכרז או את ההצעה הזוכה, אך על מנת לשמור על הליך תקין יש לדווח למשתתפי המכרז על התוצאות. 

יש לזכור שבמכרזים פרטיים עורכי המכרז לא מחויבים לשמור את המאפיינים האתיים הללו ולכן מדובר בהמלצה. 

 

סוגי מכרזים נוספים

מלבד מכרז פרטי ומכרז ציבורי קיימים שני סוגי מכרזים נוספים- 

 • מכרז זוטא- מכרז זוטא הוא מכרז שמתבצע על ידי הרשויות המקומיות. במכרז זוטא הרשויות למעשה יכולות להתקשר עם נותני שירות בחוזים בעלי היקף כספי ניכר בלי הצורך לקיים מכרז ציבורי. על ידי מכרז זוטא הרשויות המקומיות קיבלו גמישות בתפעול ובתפקוד. על מנת לערוך מכרז זוטא הוועדה תנהל רשימת ספקים וקבלנים שרשאים להשתתף במכרז. כמו כן הוועדה תקבע את אמות המידע לפיהן יפנו לספקים והקבלנים הללו. הרשימה שתקבע תהיה פתוחה לעיון הציבור ויהיה ניתן להגיש בקשה להצטרף לרשימה. 
 • מכרז BOT- מכרז BOT, כלומר, Build-Operate-Transfer, הוא מכרז שעורכת המדינה עבור פרויקט מסוים, אך אינה ממנת את הפרויקט. כלומר, מדובר המדינה מכריזה על הפרויקט והיזם ממן אותו. לאחר הקמת הפרויקט היזם ירוויח מתפעול הפרויקט לתקופת זמן שהוגדרה מראש. לאחר תקופה זו הפרויקט יחזור למדינה. בדרך כלל מדובר במכרזים שמופעלים במסגרת הקמת תשתיות. 

מהי ועדת המכרזים?

ועדת המכרזים היא ועדה שכוללת עד חמישה חברים ומתמנה בהתאם לתקנות חובת המכרזים במשרדים ממשלתיים. חברי ועדת המכרזים צריכים להעניק לכל ההצעות שהוגשו למכרז הזדמנות שווה. וועדת המכרזים ממלאת מספר תפקידים מרכזיים- 

 • פתיחת תיבת המכרזים ובדיקת ההצעות שהוגשו. יש לבדוק שההצעות מתאימות לתנאי הסף של המכרז. 
 • בחירת ההצעה הזוכה בהתאם לדרישות המכרז. 
 • בדיקת המחירים המוצעים בהצעות הרלוונטיות.
 • ניהול משא ומתן עם המציעים המתאימים ביותר. לאחר ניהול המשא ומתן הועדה תחליט האם לאפשר הגשת הצעה סופית במועד נוסף. 

אז מה היה לנו בכתבה:

Top tenders

top tenders הינו אתר מוביל לפרסום מכרזים ברשת. הזדמנויות עסקיות הן כלי חשוב וקריטי להמשך פעילות העסק, האתר שלנו פותח במיוחד בשביל זה בצורה חדשנית וייחודית בעזרת הכלים המתקדמים ביותר.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
ביטוח נהג צעיר ליום אחד
ניווט בעולם של ביטוח נהג צעיר ליום אחד

לנהגים צעירים, הצורך בביטוח רכב זמני ליממה בלבד יכול להתעורר מסיבות שונות כמו השאלת רכב, נסיעת מבחן ברכב או יציאה לטיול קצר. בעוד שפוליסות ביטוח רכב מסורתיות לא תמיד נותנות מענה לצרכים לטווח קצר, ביטוח נהג צעיר ליום אחד מציע פתרון גמיש ונוח לכיסוי זמני.

לקריאת המאמר »
פלאפון עסק
עשה מהפכה בעסק שלך עם בניית בוטים המדריך האולטימטיבי

בניית בוטים מחוללת מהפכה באופן שבו עסקים מתקשרים עם לקוחות. כלים אלה המופעלים על ידי AI יכולים לייעל תהליכים, לשפר את היעילות ולשפר את חווית הלקוח. על ידי הטמעת בוטים באסטרטגיה העסקית שלך, אתה יכול להישאר לפני המתחרים ולהניע צמיחה.

לקריאת המאמר »