מכרז פומבי

מכרז פומבי

מכרז פומבימכרז פומבי הוא מכרז שמפרסמים באופן פומבי ומאפשרים לכל מי שמתאים לדרישות להגיש הצעה מתאימה. מכרז פומבי מתפרסם על ידי גופים ציבוריים שונים שיבחרו בהצעה שתעמוד בתנאי הסף שנקבעו. מהו מכרז פומבי? המאמר הבא הוא בשבילכם. 

 

מהו מכרז?

לפני שנסביר מהו מכרז פומבי נסביר מהו מכרז באופן כללי. מכרז הוא הליך בו מבצעים הזמנה באופן מאורגן לקראת תחרות לביצוע מיזם מסוים, בהתאם לכללים קבועים, מחייבים וידועים מראש. התחרות מתבצעת בין מציעים פוטנציאליים לקראת כריתת חוזה. עורך המכרז יבחר את ההצעה המתאימה לו ביותר בהתאם לדרישות ולתנאים שנקבעו ויבצע איתה כריתת חוזה. החוזה הוא חוזה פורמלי שמושתת על קשר חוזי קיים ונערך בדרך כלל עבור רכישת מוצר, נכס, שירות או להעסקת עובד. לאחר פרסום המכרז, תתבצע תחרות מאורגנת בין המשתתפים השונים בהתאם לתנאים הקבועים במכרז. מכרז פומבי הוא מכרז שמתפרסם באופן פומבי ומאפשר לכל מי שמעוניין ועומד בתנאי הסף להגיש הצעה. 

https://www.youtube.com/watch?v=r7LiWU_9PRI

מהו מכרז פומבי?

מכרז פומבי הוא מכרז שמתפרסם באופן פומבי על ידי התקשורת ובאינטרנט באמצעים שונים כולל אתרי החברות. מכרז פומבי למעשה פונה לכל הציבור הרלוונטי לאותה התקשרות ומאפשר להם להציע הצעות מתאימות. החובה על עריכת מכרז פומבי חלה על גופים ציבוריים שונים, משרדי ממשלה, תאגידים, חברות ממשלתיות, קופות חולים ועוד. כל אלה מחויבים לערוך מכרז פומבי לפני כריתת חוזה. במכרז פומבי, מפרסם המכרז מחויב לבחור בהצעה שעומדת בתנאי הסף שהוגדרו במסמכי המכרז. במידה שההצעה לא עומדת בתנאי הסף היא תיפסל. יש לקחת בחשבון שלאחר בחירת ההצעה הזוכה, מפרסם המכרז יהיה מחויב לפרסם את התוצאות ולפרסם את ההצעה הזוכה. על ידי פרסום ההצעה הזוכה המפסידים יוכלו לעיין בהצעה ולראות כיצד הזוכה ענה על התנאים של המכרז. 

 

מדוע מבצעים מכרז פומבי?

מכרז פומבי הוא מכרז שפונה לכלל הציבור ומאפשר לו להציע הצעה מתאימה לדרישות המכרז על מנת לזכות בו. בזכות פרסום מכרז פומבי ניתן להעניק הזדמנות שווה לכל המציעים בלי להעניק יתרון לאחד מהם. כלומר, על ידי פרסום מכרז פומבי ניתן לפקח על התהליכים של בחירת הצעות מתאימות ועל ידי כך לצמצם מקרי שחיתות בבחירה. מכרז פומבי מספק מספר יתרונות בולטים-

  • יעילות כלכלית- כאשר עורכים מכרז פומבי פונים לכלל הציבור ומאפשרים לו להציע הצעות מתאימות. כך ניתן לבחור בהצעה המתאימה ביותר מבחינה כלכלית. 
  • הזדמנות שווה- כפי שציינו, עריכת מכרז פומבי מאפשר לכל מי שרוצה להגיש הצעה. כך למעשה מאפשרים שווין ומעניקים הזדמנות שווה לכל המציעים הפוטנציאליים. 
  • מניעת העסקת קרובים- על ידי מכרז פומבי פונים לכל הציבור ומאפשרים להציע הצעות רלוונטיות. ההצעה שתיבחר צריכה לענות על הדרישות של המכרז ויש לפרסם אותה. על ידי כך ניתן למנוע העסקה של קרובים או מקורבים ולשמור על טוהר המידות. 

 

כיצד מתנהל מכרז פומבי?

מכרז פומבי הוא מכרז שמתפרסם באמצעי התקשורת. מכרז פומבי כולל מספר שלבים שונים- 

  1. פרסום המכרז- השלב הראשון הוא פרסום המכרז. הפרסום יתבצע באמצעי התקשורת השונים ובאינטרנט. בפרסום המכרז יתפרסו גם הדרישות והתנאים בהתאם לצרכים של מפרסם המכרז. הפרסום יכלול פניה שתאפשר להגיש הצעות פוטנציאליות מתאימות. 
  2. סיור ספקים ומציעים- השלב השני בהליך המכרז, הוא סיור של הספקים או המציעים הפוטנציאליים של המכרז. 
  3. שלב שאלות ותשובות- השלב השלישי במסגרת הליך המכרז הוא שלב בו יהיה ניתן לשאול שאלות ולקבל תשובות בנוגע למכרז. 
  4. הגשת הצעות רלוונטיות- השלב הרביעי הוא שלב הגשת ההצעות למכרז. ההצעות יתקבלו ממציעים פוטנציאליים שונים שמעוניינים להתקשר עם מפרסם המכרז לקראת כריתת חוזה. מגישי ההצעה צריכים לעשות זאת תוך תשומת לב רבה לפרטים השונים של המכרז. חשוב מאוד להקפיד על דיוק ולוודא כי צירפתם את כל המסמכים החשובים הרלוונטיים להגשת ההצעה. ההצעה צריכה לכלול את הנחיות המכרז. 
  5. פרסום ההצעה הזוכה- השלב החמישי וגם האחרון בהליך המכרז הפומבי הוא פרסום של ההצעה הזוכה. חלה חובת פרסום על ההצעה הזוכה ודיווח למפסידים במכרז. על ידי פרסום ההצעה הזוכה המפסידים יוכלו לעיין ולראות מדוע ההצעה הזו התקבלה ואחרות לא. 

מה ההבדל בין מכרז פומבי למכרז פרטי?

כפי שהבנו עד עתה, מכרז פומבי הוא מכרז שמתפרסם על ידי גופים ציבוריים לכל הציבור ומאפשר לכולם להגיש הצעות מתאימות. לעומת זאת, מכרז פרטי הוא מכרז שמתפרסם על ידי גופים פרטיים שלא מחויבים לפרסם לכלל הציבור. כמו כן, לעומת מכרז פומבי שמחייב בחירת הצעה שעומדת בתנאי הסף, במכרז פרטי המפרסם יוכל לבחור כל הצעה שנראית לו מתאימה בהתאם לצרכים שלו, גם אם ההצעה לא עומדת בתנאי הסף. הבדל נוסף בא לידי ביטוי בפרסום ההצעה הזוכה. במכרז פומבי חלה חובה לפרסם את ההצעה הזוכה. במכרז פרטי לעומת זאת, אין חובה לפרסם את ההצעה הזוכה. כלומר, במכרז פרטי המפרסם יכול לנהוג בהתאם לרצון שלו וניתן רק לקוות שהוא יעניק הזדמנות שווה למציעים השונים. 

 

מהי ועדת המכרזים?

ועדת המכרזים היא ועדה שממלאת מספר תפקידים בהליך המכרז. מדובר בוועדה שמתמנה בהתאם לתקנות חובה המכרזים במשרדים ממשלתיים וכוללת עד חמישה חברים. חברי הוועדה צריכים להעניק לכל מגישי ההצעות למכרז הזדמנות שווה. במסגרת התפקידים עליהם אחראית ועדת המכרזים אחד התפקידים הוא פתיחה של תיבת המכרזים ובדיקת ההצעות בהתאם לתנאי הסף שנקבעו במכרז. בנוסף, על הוועדה לבחור את ההצעה המתאימה ביותר בהתאם לדרישות המכרז. לאחר מכן, על הוועדה לפרסם את תוצאות המכרז ולפרסם את ההצעה הזוכה. כמו כן, אחד מתפקידיה של ועדת המכרזים הוא לנהל משא ומתן עם המציעים המתאימים. לא בכל מכרז יתקיים משא ומתן עם המציעים. 

אז מה היה לנו בכתבה:

Top tenders

top tenders הינו אתר מוביל לפרסום מכרזים ברשת. הזדמנויות עסקיות הן כלי חשוב וקריטי להמשך פעילות העסק, האתר שלנו פותח במיוחד בשביל זה בצורה חדשנית וייחודית בעזרת הכלים המתקדמים ביותר.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
מדריך מקיף לבחירת מברגות חשמליות מושלמות

כשמדובר בכלים חשמליים, הציוד המתאים יכול לעשות את כל ההבדל בהצלחת הפרויקטים שלך. כלי חיוני אחד שכל בעל בית ומקצוען צריך להחזיק בארסנל שלו הוא מברג חשמלי. התקנים רבי עוצמה אלה נועדו להכניס ברגים במהירות וביעילות לחומרים שונים, ולחסוך לך זמן ומאמץ. עם זאת, עם כל כך הרבה אפשרויות זמינות בשוק, זה יכול להיות מכריע לבחור את מברג החשמל המושלם לצרכים שלך. במדריך מקיף זה, נדריך אותך דרך הגורמים העיקריים שיש לקחת בחשבון בעת ביצוע הבחירה.

לקריאת המאמר »
חקירת העולם המגוון של מכרזים באינטרנט: תובנה לגבי סוגי מכרזים מקוונים שונים

כשהאינטרנט ממשיך לחולל מהפכה בהיבטים שונים של חיינו, הוא גם שינה את הדרך שבה מתנהלים מכרזים ומכירות פומביות. מכרזים מקוונים, הידועים גם כמכרזים באינטרנט, זכו לפופולריות עצומה בשל הנוחות והנגישות שלהם.

לקריאת המאמר »